Kompresory to urządzenia, które stosowane są w coraz większej ilości branż. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich zastosowanie pozwala usprawnić i przyspieszyć wykonywaną pracę, a przy tym podnieść poziom jakości. Jednak kompresory potrzebują odpowiedniego serwisowania i użytkowania. Szczególnie ważne jest tutaj stosowanie odpowiednich podzespołów mających wpływ na pracę samych kompresorów. Dziś chcemy zastanowić się nad tym, jak dobrać separator oleju stosowany właśnie w tych urządzeniach!
Rodzaje separatorów stosowanych w sprężarkach
Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle jest separator oleju stosowany w kompresorach i jakie rodzaje takich podzespołów możemy spotkać.
Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że odpowiednie działanie kompresora wymaga właściwego smarowania, chłodzenia oraz idealnej wręcz szczelności całego układu. Sam separator to urządzenie pozwalające — jak sama nazwa wskazuje — odseparować środek smarny z przekazywanego dalej strumienia gazu. Innymi słowy, separator taki pozwala na zachowanie odpowiedniej czystości uzyskiwanego powietrza.
Warto jednak zaznaczyć, że sprężarki mogą mieć różne separatory, które pełnią trochę inną funkcję w całym systemie. Nie można więc ich pomylić. Urządzenia te mogą być bowiem separatorami oleju, separatorami typu olej – woda albo separatorami cyklonowymi. Jak jednak wybrać odpowiedni separator oleju?
Odpowiedni separator oleju do odpowiedniego kompresora
Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo dość oczywista. Separator oleju musi być idealnie dobrany do samego rodzaju i modelu sprężarki. Tylko wtedy będzie gwarantował on odpowiednią szczelność i chłodzenie całego kompresora. Do tego będzie on zgodny ze specyfikacją urządzenia, przez co nie ulegnie nagłej awarii i nie zaburzy przepływu powietrza.
Warto zatem wymieniając separator oleju w sprężarce dobrze sprawdzić jaki model jest nam potrzebny, a w razie wątpliwości skonsultować się z profesjonalnym sprzedawcą tego typu urządzeń. W innym przypadku, użycie niewłaściwie dobranego separatora może spowodować wadliwe działanie całego urządzenia, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwość jego użytkowania!