Ważnymi materiałami pozwalającymi na działanie wielu układów mechanicznych są odpowiednio dobrane środki smarne, które umożliwiają zmniejszenie oporów występujących w elementach ruchomych, a także ograniczają generowane w nich tarcie, a przy tym ograniczają ryzyko korozji w przypadku części wykonanych z metalu. W zależności od potrzeb stosuje się w tym celu substancje organiczne lub syntetyczne. Poza najpowszechniej używanymi smarami ropopochodnymi często wybiera się również wyroby na bazie polimerów, np. smar silikonowy CX-80. Przekonajmy się, jakie są zalety takich środków i obszary, gdzie są one wykorzystywane.
Czym jest silikon?
Silikon to polimer krzemoorganiczny, który ma strukturę siloksanów, gdzie wszystkie atomy krzemu są złączone z grupami alkilowymi albo arylowymi. Cechą charakterystyczną tego materiału jest wysoka wytrzymałość termiczna sięgająca od temperatur rzędu –60° do nawet 200°C, a także niepalność i odporność na kontakt z chemikaliami. Co ważne, silikon wykazuje doskonałą elektroizolacyjność i ma świetne właściwości smarne. Nie łączy się z zanieczyszczeniami, a także jest bezwonny i bezbarwny. Przejawia też dobrą adhezję do rozmaitych powierzchni. Wśród jego własności znajduje się również hydrofobowość, będzie się on więc sprawdzał tam, gdzie chodzi o wypieranie wody.
Gdzie używa się smarów silikonowych?
Smary silikonowe sprawdzają się przy dużych obciążeniach cieplnych, a także tam, gdzie liczy się bezpieczny kontakt z wykorzystywanymi substancjami. Stosuje się je m.in. w urządzeniach sanitarnych np. instalacjach wodnych, gdzie jest używany w zaworach oraz uszczelnieniach. Nadają się do maszyn i urządzeń przeznaczonych dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego, a ponadto tekstylnego i papierniczego. Często są wybierane do smarowania cięgien, zawiasów, tulei, śrub czy zamków. Sięga się po nie również w energetyce.