Poprawna praca silnika jest niezbędna dla prawidłowego działania całego samochodu. Aby silnik funkcjonował przez lata, niezbędny jest jego regularny serwis. Podstawowym elementem serwisowania silnika jest wymiana oleju oraz filtra oleju.
Jak działa filtr oleju?
Zadaniem filtra oleju jest oczyszczanie oleju, który ma trafić do silnika. Olej zostaje pobrany z tak zwanej misy olejowej. Po przefiltrowaniu zostaje zassany z misy do komory. Aby nie doprowadzić do awarii i usterek silnika, olej musi zostać oczyszczony – ten, który dociera do filtra jest bogaty w szkodliwe mikrozabrudzenia, najczęściej należą do nich drobinki piasku i sadzy, włókna lub tworzywa syntetyczne, kurz. Są one wielkości około 1/50 milimetra, ale filtr oleju bez problemu sobie z nimi radzi. Po przejściu przez filtr, olej trafiający do komory jest czysty.
Należy zadbać, aby dobrać odpowiedni filtr, który uniemożliwia doprowadzanie zanieczyszczeń do silnika. Filtr wymienia się razem z olejem, dlatego należy wybierać produkty dobrej jakości, dedykowane dla naszego samochodu. Filtry występują w dwóch wersjach. Pierwsza to jest po prostu metalowa puszka, w której umieszczony jest wkład filtrujący z papieru przepuszczającego olej, ale nierozkładającego się pod jego wpływem. Dodatkowo, filtr wyposażony jest w trzy niezbędne zawory, a sam ułożony jest w harmonijkę.
W drugiej wersji, coraz popularniejszej wśród producentów samochodów, są wkłady filtrów. Umieszczane są w obudowach, na stałe zintegrowanych z autem i nie wymagające wymiany. Obniża to koszty samego filtra, a jednocześnie sprawia, że filtry te uznane są za bardziej ekologiczne, gdyż nie trzeba utylizować puszki metalowej, tylko kawałek plastiku i papier. Dodatkowo spełniają normy stosowane w najnowszych modelach samochodów, które używają najczęściej wysokiej jakości, nowoczesnych olejów, często o wydłużonym czasie użytkowania.
Jak dobrać odpowiedni filtr oleju?
Aby dobrać odpowiedni filtr oleju, wystarczy znać model zastosowanego w samochodzie silnika. Czasami może być przydatny numer nadwozia VIN. Ważna jest też marka filtra. Renomowani producenci używają doskonałych jakościowo materiałów, które wpływają na dokładność filtracji oraz czas użytkowania.
Pamiętajmy, że wymiany oleju możemy dokonać u każdego mechanika. Taka czynność powinna być wykonana w ramach przeglądu podstawowego i być wliczoną w jego koszt. Na rynku jest dostępna ogromna oferta filtrów oleju. Ich koszt nie jest wysoki, a produkty dobrej jakości gwarantują nienaganną pracę silnika.