1pxBox

JANEX SERWIS ZAPRASZA!

 660-884-100

NIE MA TWOJEGO FILTRA BĄDŹ OLEJU? - ZADZWOŃ, NASZ ASORTYMENT JEST O WIELE SZERSZY NIŻ NA STRONIE

 

                                                             

Producenci
1px Jak dobrać olej do sprężarki?
Jak dobrać olej do sprężarki?

Oleje do sprężarek stanowią odrębną grupę olejów przemysłowych.  Zazwyczaj są one wykorzystywane do smarowania silników kompresorów. Ponadto można je podzielić na oleje dedykowane do smarowania sprężarek powietrza (w tym także pomp próżniowych), sprężarek chłodniczych oraz sprężarek gazów węglowodorowych.  Podstawowa funkcja olejów znajdujących się w sprężarkach polega na smarowaniu mechanizmu napędowego, łożysk, pierścieni uszczelniających oraz zaworów.

Na co zwrócić uwagę wybierając olej do sprężarek?

W celu zapewnienia prawidłowego obiegu czynnika chłodniczego oraz produktu smarującego olej do sprężarek powinien być przede wszystkim odporny na zmiany temperatury oraz ciśnienia w różnych warunkach (czy też środowiskach) pracy.

Sprężarki (bez względu na ich rodzaj) powinny być wypełnione wyłącznie takim olejem do układu chłodniczego, który już wcześniej został zatwierdzony przez producenta danego modelu samochodu bądź też kompresora. Używanie przypadkowo bądź też niewłaściwie dobranego oleju (np. oleju uniwersalnego)  może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprężarki. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zapoznać się z wytycznymi sugerowanymi przez producenta konkretnego modelu pojazdu (albo kompresora) i żeby się do nich zastosować.

Jakie korzyści zapewnia właściwie dobrany olej?

Mieszanie różnych rodzajów olejów może z kolei doprowadzić do wytworzenia parafiny, która blokuje przepływ czynnika chłodniczego z olejem oraz kompresor. W efekcie finalnym doprowadza ona do zatarcia kompresora. Odpowiednio dobrany olej powinien przede wszystkim uwzględniać to, w jakich warunkach pracuje danego rodzaju sprężarka. Innymi słowy, można powiedzieć, że rodzaj zastosowanego w konkretnym przypadku oleju powinien w harmonijny sposób współgrać z zakresem ciśnień oraz temperatur pracy konkretnego rodzaju sprężarki.

Dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać o tym, że wszystkie oleje (a więc również i te do sprężarek) powinny charakteryzować się odpowiednią lepkością w całym zakresie temperatur, jakie występują w danego rodzaju urządzeniu. Ponadto powinny być one obojętne chemicznie i względem czynników chłodniczych i powinny odznaczać się niewielką higroskopijnością.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl