1pxBox

JANEX SERWIS ZAPRASZA!

 660-884-100

NIE MA TWOJEGO FILTRA BĄDŹ OLEJU? - ZADZWOŃ, NASZ ASORTYMENT JEST O WIELE SZERSZY NIŻ NA STRONIE

 

                                                             

Producenci
1px Co rozumieć pod skrótem UTTO na etykietach olejów?
Co rozumieć pod skrótem UTTO na etykietach olejów?

Oleje smarowe potrzebne są do prawidłowej pracy wszystkich maszyn. Stosowane są w miejscach narażonych na tarcie takich jak silnik, skrzynia biegów lub sprzęgło, które może powodować szybsze zużycie, a nawet awarię maszyny. 

Olej smarowy to mieszanina węglowodorów mineralnych lub syntetycznych z dodatkami uszlachetniającymi. Dopóki maszyna jest na gwarancji, autoryzowany serwis zajmuje się doborem oleju. Po upływie terminu gwarancji ten obowiązek spoczywa na właścicielu. 

Dostępne na rynku oleje silnikowe, jak i przekładniowe różnią się składem i oznaczane są poprzez szereg symboli określających ich parametry. Niektóre z olejów można stosować do wszystkich elementów narażonych na tarcie (oleje uniwersalne), inne z nich wyspecjalizowane są do konkretnych miejsc. 

Symbol UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) oznacza, że płyn jest olejem przekładniowo-hydraulicznym mającym szerokie zastosowanie, jednak nie nadaje się do silnika. Wyjątkiem jest odmiana STOU, która może być stosowana również w silniku. Oleje UTTO stosuje się w skrzyni biegów, sprzęgłach, mokrych hamulcach oraz przy hydraulice siłowej,  najczęściej w ciągnikach rolniczych i pojazdach terenowych.

Zalety oleju UTTO

Oleje UTTO mają wiele zalet. Nie tylko zapewniają dobrą pracę wszystkich układów narażonych na tarcie takich jak hamulce i sprzęgła, ale również poprawiają trwałość okładzin ciernych, odprowadzają ciepło i eliminują hałas. Tworząc cienką powłokę na częściach maszyny, zabezpieczają je przed wilgocią, która może powodować korozję. Oleje UTTO mają jeszcze jedną ważną cechę, jaką jest zmniejszona skłonność do pienienia się, co jest szczególnie ważne w przypadku stosowania wspólnego obiegu z hydrauliką siłową.

Jednym z najważniejszych parametrów olejów UTTO jest ich lepkość, która określana jest przez podanie liczby przed i po symbolu W. Pierwsza liczba oznacza lepkość w niskich temperaturach, natomiast druga to lepkość w wysokiej temperaturze. Jeśli podana jest tylko jedna liczba, to znaczy, że jest to olej sezonowy. Wybór oleju powinien być podyktowany sposobem użytkowania maszyny. 

Dzięki szerokiemu zastosowaniu olejów UTTO możliwe jest używanie jednego płynu do wielu maszyn w gospodarstwie. Regularne stosowanie olejów zaoszczędzi właścicielowi stresu i kosztów związanych z awarią.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl