1pxBox

JANEX SERWIS ZAPRASZA!

 660-884-100

NIE MA TWOJEGO FILTRA BĄDŹ OLEJU? - ZADZWOŃ, NASZ ASORTYMENT JEST O WIELE SZERSZY NIŻ NA STRONIE

 

                                                             

Producenci
1px Czym jest olej silnikowy i jakie pełni funkcje?
Czym jest olej silnikowy i jakie pełni funkcje?

Sprawne działanie pojazdu zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z ich jest odpowiedni poziom tzw. płynów eksploatacyjnych i koniecznych olejów. Wśród nich możemy wyróżnić olej silnikowy. Czym on jest? Jaką funkcję pełni? Temat ten omawiamy w naszym artykule. 

Czym jest olej silnikowy?

Olej silnikowy to mieszanka oleju bazowego oraz różnego rodzaju dodatków uszlachetniających, które wpływają na ogólną charakterystykę produktu. Baza wykorzystana w procesie produkcji decyduje o tym, czy olej zaliczany jest do grupy olejów mineralnych, półsyntetycznych czy syntetycznych. Z kolei zastosowane dodatki nadają nowych właściwości. Sprawiają np. że produkt wykazuje większą lekkość albo lepiej oczyszcza silnik. 

W zależności od naszych potrzeb możliwe jest więc sięgnięcie po nieco inną propozycję.

Jaką rolę pełni olej silnikowy?

Dlaczego wykorzystywanie oleju silnikowego jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że pełni on wiele funkcji. Jedną z nich jest smarowanie współpracujących części. To z kolei zabezpiecza układ przed zatarciem i uszkodzeniem. 

Dodatkowo właściwie dobrany olej silnikowy odpowiada za chłodzenie – odbiera ciepło z najbardziej obciążonych podzespołów, które mają tendencję do przegrzewania się. Olej silnikowy uszczelnia też elementy, które się ze sobą współpracują, oczyszcza silnik oraz zapewnia ochronę antykorozyjną. Sprawia więc, że pojazd może działać efektywnie i przez długi czas.

Olej silnikowy jest odpowiedzialny za usuwanie osadów, takich jak opiłki, ziarenka piasku czy składniki niespalonego paliwa. Zapobiega też osadzaniu się tzw. nagaru, czyli chropowatej powierzchni, która prowadzi do konieczności skomplikowanych napraw.

Warto mieć świadomość, jaką rolę pełni olej silnikowy w pojazdach. Konieczne jest też dbanie o jego odpowiedni poziom oraz wykorzystywanie produktów najwyższej jakości.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl