1pxBox

JANEX SERWIS ZAPRASZA!

 660-884-100

NIE MA TWOJEGO FILTRA BĄDŹ OLEJU? - ZADZWOŃ, NASZ ASORTYMENT JEST O WIELE SZERSZY NIŻ NA STRONIE

 

                                                             

Producenci
1px Jaki smar do czego? Rodzaje przydatnych smarów
Jaki smar do czego? Rodzaje przydatnych smarów

Smary są niezbędne w każdym warsztacie, ponieważ zapewniają optymalne funkcjonowanie maszyn oraz przedłużają ich żywotność. Odpowiedni dobór smaru może zapewnić lepszą wydajność i długotrwałość sprzętu.

Czym jest smar i do czego służy?

Smar to substancja służąca do zmniejszenia tarcia, zużycia oraz chroniąca przed korozją elementy maszyn i urządzeń. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie temperatury pracy, zmniejszenie hałasu oraz przedłużenie żywotności poszczególnych części. Smar może mieć różne postaci – od pełnych olejów smarowych po substancje stałe (np. smar molibdenowy). Najczęściej spotykanym smarem jest jednak lepka substancja o konsystencji zbliżonej do pasty.

Rodzaje smarów

Wyróżniamy wiele rodzajów smarów, które można podzielić na kilka kategorii ze względu na ich bazę. Do najpopularniejszych należą smary na bazie oleju mineralnego, syntetycznego lub naturalnego, które różnią się właściwościami fizykochemicznymi oraz zakresem temperatur, w których mogą być stosowane. Inne kategorie to smary na bazie silikonu, PTFE (teflonu) czy tzw. smary ekstremalne, stosowane w szczególnie trudnych warunkach pracy, takich jak wysokie ciśnienie czy temperatury.

Jak dopasować rodzaj smaru do potrzeb?

Aby dobrze dobrać rodzaj smaru, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj maszyny lub urządzenia, środowisko pracy oraz wymagania stawiane przed smarem. W przemyśle motoryzacyjnym często stosuje się smary na bazie oleju mineralnego lub syntetycznego, które świetnie sprawdzają się w zakresie temperatur od -30 do 130°C oraz mają doskonałe właściwości przeciwzużyciowe. Natomiast smary na bazie silikonu są idealne dla urządzeń elektronicznych i precyzyjnych mechanizmów, ze względu na ich odporność na działanie wysokich temperatur oraz stabilność chemiczną.

Wybór odpowiedniego smaru może przyczynić się do zwiększenia żywotności urządzeń oraz zoptymalizowania ich pracy.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl